Specifications
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of Teeth | 11 |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Flange Diameter | 89 mm |
| Number of threaded holes | 0 |
| Number of mounting bores | 2 |
Shipping Details
| Weight | 4.273 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Poland |
€179.96
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €15.78
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
FORD
Cross-Reference Numbers
AD KÜHNER
255890
BV PSH
590.904.112.230
590905112230
CASCO
CST14140GS
CEVAM
3723
9898
DA SILVA
020775
DRI
319201112
319215112
EAI
12360
ERA
EUROTEC
11090469
11090486
FORD
2011358
2120265
2214299
2225623
AMIF5S11000BA
F5S11000BA
GK2T11000BA
GK2T11000BB
GK2T11000DA
GK2T11000DB
HC-Cargo
HELLA
LUCAS
LRS04024
LRS04252
LUCAS ELECTRICAL
LRS04024
PowerMax
88215152
SANDO
6014140.1
SNRA
FO9092
TRISCAN
WAI
30950-OS
Fit Vehicles
FORD
33 vehicles
TOURNEO
2015 - 2023
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 77 | 105 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 96 | 130 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2015-12 - 2023-12 | 125 | 170 | 1995 | |
| TOURNEO CUSTOM V362 Bus (F3) 2.0 EcoBlue | 2019-05 - 2023-12 | 136 | 1995 |
TRANSIT
2015 - ...
Alternatives
€248.37
Dispatch on next business day
€224.98
Dispatch on next business day
€199.64
Dispatch on next business day
€243.48
Dispatch on next business day
€258.32
Dispatch on next business day