No longer deliverable by the manufacturer
Specifications
| Brake System | Teves |
| Number of Parts | 11 parts |
| Packaging length | 18.5 cm |
| Packaging width | 12.5 cm |
| Packaging height | 1 cm |
| Weight | 0.24 kg |
| Trade Numbers | 97200 5041 9 1 |
Shipping Details
| Weight | 0.25 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
A.B.S.
APEC
KIT1261
ATE
ATE-APAC
11811603532
BMW
2283167
34112283167
34116761793
6761793
DELPHI
HELLA
355201541
8DZ355201541
HELLA PAGID
355201541
8DZ355201541
MINTEX
MBA1787
NK
79151787
PAGID
K0315
QUICK BRAKE
TEXTAR
TRW
Fit Vehicles
BMW
17 vehicles
5
2004 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 Touring (E61) 535 d | 2004-09 - 2010-12 | 200 | 272 | 2993 | |
| 5 Touring (E61) 535 d | 2007-01 - 2010-12 | 210 | 286 | 2993 | |
| 5 (E60) 535 d | 2004-09 - 2010-03 | 200 | 272 | 2993 | |
| 5 (E60) 535 d | 2007-01 - 2010-03 | 210 | 286 | 2993 | |
| 5 Touring (E61) M5 | 2007-02 - 2010-12 | 373 | 507 | 4999 | |
| 5 (E60) 550 i | 2005-09 - 2009-12 | 270 | 367 | 4799 | |
| 5 (E60) M5 | 2004-09 - 2009-12 | 373 | 507 | 4999 |
6
2005 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 (E63) 635 d | 2007-07 - 2010-07 | 210 | 286 | 2993 | |
| 6 (E63) 650 i | 2005-09 - 2010-08 | 270 | 367 | 4799 | |
| 6 (E63) M | 2005-09 - 2010-07 | 373 | 507 | 4999 | |
| 6 Convertible (E64) 635 d | 2007-07 - 2010-07 | 210 | 286 | 2993 | |
| 6 Convertible (E64) M6 | 2006-09 - 2010-08 | 373 | 507 | 4999 | |
| 6 Convertible (E64) 650 i | 2005-09 - 2010-08 | 270 | 367 | 4799 |
7
2003 - 2008
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 (E65, E66, E67) 745 d | 2005-07 - 2008-07 | 242 | 329 | 4423 | |
| 7 (E65, E66, E67) 745 d | 2005-03 - 2005-08 | 220 | 300 | 4423 | |
| 7 (E65, E66, E67) 750 i, Li | 2005-03 - 2008-08 | 270 | 367 | 4799 | |
| 7 (E65, E66, E67) 760 i, Li | 2003-01 - 2008-08 | 327 | 445 | 5972 |
ROLLS-ROYCE
3 vehicles
PHANTOM
2003 - 2017
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| PHANTOM VII (RR1) V12 | 2003-01 - 2017-07 | 338 | 460 | 6749 | |
| PHANTOM VII Coupe (RR3) 6.75 V12 | 2008-06 - 2017-07 | 338 | 460 | 6749 | |
| PHANTOM VII Drophead Coupe (RR2) 6.75 V12 | 2007-06 - 2017-07 | 338 | 460 | 6749 |
Alternatives
€9.22
Dispatch on next business day
€15.11
Dispatch on next business day
€8.00
Dispatch on next business day
€10.40
dispatch in 28 business days