This is the one single brake disc. If you plan to change discs on the entire axle then you should buy two products.
Dimensions and size
| Brake Disc Thickness | 10 | mm |
| Centering Diameter | 67 | mm |
| Height | 57 | mm |
| Inner Diameter | 164 | mm |
| Minimum thickness | 8.3 | mm |
| Outer Diameter | 290 | mm |
Specifications
| Brake Disc Type | solid |
| Bolt Hole Circle Ø | 112 mm |
| Hole Arrangement/Number | 05/07 |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 13.2 mm |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel bearing |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel studs |
| Packaging length | 31.3 cm |
| Packaging width | 31.3 cm |
| Packaging height | 14 cm |
| Weight | 4.8 kg |
| Trade Numbers | 98200 0890 0 1 |
Shipping Details
| Weight | 4.999 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | Germany |
€39.61
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates