No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
92293605This is the one single brake disc. If you plan to change discs on the entire axle then you should buy two products.
Dimensions and size
| Brake Disc Thickness | 32 | mm |
| Centering Diameter | 63.5 | mm |
| Height | 52.4 | mm |
| Inner Diameter | 137.9 | mm |
| Minimum thickness | 30.5 | mm |
| Outer Diameter | 316 | mm |
Specifications
| Brake Disc Type | internally vented |
| Surface | Coated |
| Bolt Hole Circle Ø | 108 mm |
| Hole Arrangement/Number | 05/05 |
| Wheel Bolt Bore Diameter | 15.7 mm |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel hub |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel bearing |
| Supplementary Article/Supplementary Info 2 | without wheel studs |
| Packaging length | 32.8 cm |
| Packaging width | 32.8 cm |
| Packaging height | 7.5 cm |
| Weight | 10.8 kg |
Shipping Details
| Weight | 10.777 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | China |
No longer available