Premium quality
Specifications
| Manufacturer Restriction | ATE |
| Brake Caliper Type | Brake Caliper (1 piston) |
| Material | Cast Iron |
| Piston Diameter | 60 mm |
| for brake disc diameter | 304 mm |
| for brake disc thickness | 30 mm |
| paired article number | BHZ906E |
| Exchange Part | |
| Observe technical data |
Shipping Details
| Weight | 4.236 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | Germany |
€106.82
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €5.27
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
A.B.S.
BENDIX
694824B
BOSCH
BREMBO
BUDWEG CALIPER
CARDONE
385891
DELCO REMY
DC83835
DRI
ELSTOCK
FERODO
FTE
JURID
694824J
MERCEDES-BENZ
002 420 64 83
A 002 420 64 83
OPTIMAL
BC-2564R
REMY
DC83835
SPIDAN
403835
TEXTAR
38286800
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
39 vehicles
E-CLASS
2002 - 2015
S-CLASS
2003 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| S-CLASS (W220, V220) S 350 4-matic (220.087, 220.187) | 2003-06 - 2005-08 | 180 | 245 | 3724 |
SL
2003 - 2012
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SL (R230) 350 (230.467) | 2003-03 - 2012-01 | 180 | 245 | 3724 |
Alternatives
€174.28
Dispatch on next business day
ATE ® 11.9601-9769.2
Brake Caliper
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
24.3601-9769.5€58.26
dispatch in 28 business days