Premium quality
Specifications
| Operating Mode | Hydraulic |
| Manufacturer Restriction | ZF |
| Vehicle Equipment | for vehicles with hydraulic power steering |
| Left-/right-hand drive vehicles | for left-hand drive vehicles |
| Belt Pulley Ø | 120 mm |
| Number of ribs | 7 |
| Number of inlets/outlets | 2 |
| Induction Pipe Connector Diameter | 19 mm |
| Backflow Connector Thread Size | M16x1,5 |
| Distance from adapter to pump | 28 mm |
| Distance of mounting bores | 55 mm |
| Mounting points diameter | 8 mm |
| Observe technical data | |
| Exchange Part | |
| Left-/right-hand drive vehicles | for right-hand drive vehicles |
Shipping Details
| Weight | 2.425 Kg |
| Customs Code | 841381 |
| Country of Origin | Czech Republic |
€294.32
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €114.59
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
AMK
PUM2149
AUTEX
863211
BOSCH
DELCO REMY
DSP2624
DSP6111
DRI
ELSTOCK
ERA Benelux
SP85326
IPD
36-2206
LENCO
SP3800
LIZARTE
04.13.0081-1
44.13.0081-1
MAPCO
27829
MERCEDES-BENZ
003 466 93 01
003 466 93 01 80
A 003 466 93 01
A 003 466 93 01 80
MEYLE
OPTIMAL
QUINTON HAZELL
QSRPA988
SPIDAN
TRISCAN
8515 23671
TRUCKTEC AUTOMOTIVE
Test_Bosch
7692.955.542
8001 624
URW
32-89656
VAICO
WAT
BMR74Z
ZF Parts
8001 624
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
34 vehicles
SPRINTER
2006 - 2021
VIANO
2006 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| VIANO (W639) CDI 3.0 (639.811, 639.813, 639.815) | 2010-07 - ... | 165 | 224 | 2987 | |
| VIANO (W639) CDI 3.0 (639.811, 639.813, 639.815) | 2006-02 - ... | 150 | 204 | 2987 |
Alternatives
€85.36
Dispatch on next business day
€216.23
Dispatch on next business day
€412.42
Dispatch on next business day
€133.05
Dispatch on next business day
€95.63
dispatch in 2 business days