Premium quality
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
JRP1420
Specifications
| Steering Gear Type | Rack-and-pinion steering gear |
| Overall Length | 1020 mm |
| Distance of mounting bores | 310 mm |
| Input shaft height | 84 mm |
| Stroke | 135 mm |
| External Thread | M14x1,5 mm |
| Manufacturer Restriction | JTEKT |
| Operating Mode | Hydraulic |
| Left-/right-hand drive vehicles | for left-hand drive vehicles |
| Exchange Part | |
| Observe technical data |
Shipping Details
| Weight | 8.8 Kg |
| Weight Volumetric | 44.0 Kg |
| Customs Code | 870894 |
| Country of Origin | France |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
LADA
RENAULT
Cross-Reference Numbers
DACIA
49 00 193 71R
60 01 549 990
82 00 720 880
82 00 720 881
LADA
490019371R
LIZARTE
RENAULT
49 00 193 71R
60 01 549 990
82 00 720 881
TRISCAN
851025430
Fit Vehicles
DACIA
50 vehicles
LOGAN
2004 - ...
SANDERO
2008 - 2013
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SANDERO (BS_) 1.4 (BS0C, BS0A, BS0G, BS1F, BS0E) | 2008-06 - 2012-12 | 55 | 75 | 1390 | |
| SANDERO (BS_) 1.4 MPI LPG | 2009-01 - 2012-12 | 53 | 72 | 1390 | |
| SANDERO (BS_) 1.5 dCi | 2010-05 - 2013-06 | 65 | 88 | 1461 | |
| SANDERO (BS_) 1.5 dCi | 2010-05 - 2013-06 | 55 | 75 | 1461 | |
| SANDERO (BS_) 1.5 dCi | 2008-11 - 2012-12 | 50 | 68 | 1461 | |
| SANDERO (BS_) 1.5 dCi | 2008-11 - 2012-12 | 63 | 86 | 1461 | |
| SANDERO (BS_) 1.6 (BS0D, BS0B, BS0F, BS0H) | 2008-06 - 2012-12 | 64 | 87 | 1598 | |
| SANDERO (BS_) 1.6 MPI 85 (BS03) | 2010-05 - 2013-06 | 62 | 84 | 1598 | |
| SANDERO (BS_) 1.6 16V Bifuel | 2011-01 - 2012-12 | 77 | 105 | 1598 | |
| SANDERO (BS_) 1.2 16V | 2008-11 - 2013-06 | 55 | 75 | 1149 | |
| SANDERO (BS_) 1.2 16V LPG | 2008-11 - 2013-06 | 55 | 75 | 1149 | |
| SANDERO (BS_) 1.6 16V | 2011-07 - 2012-12 | 77 | 105 | 1598 |
RENAULT
11 vehicles
LOGAN
2004 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LOGAN I Estate (KS_) 1.4 | 2007-10 - ... | 55 | 75 | 1390 | |
| LOGAN I Estate (KS_) 1.5 dCi | 2007-04 - ... | 50 | 68 | 1461 | |
| LOGAN I Estate (KS_) 1.6 | 2007-04 - ... | 64 | 87 | 1598 | |
| LOGAN I Estate (KS_) 1.6 (KS0L, KS0M, KS0P, KS1S) | 2007-04 - ... | 77 | 105 | 1598 | |
| LOGAN I (LS_) 1.4 | 2004-09 - ... | 55 | 75 | 1390 | |
| LOGAN I (LS_) 1.5 dCi | 2007-04 - ... | 50 | 68 | 1461 | |
| LOGAN I (LS_) 1.6 | 2004-09 - ... | 64 | 87 | 1598 | |
| LOGAN I (LS_) 1.6 (LS0L, LS09, LS0V, LS0P, LS18, LS1S, LS1V, LS1Y,... | 2007-04 - 2013-10 | 77 | 105 | 1598 | |
| LOGAN EXPRESS (US_) 1.6 | 2007-04 - ... | 64 | 1598 | ||
| LOGAN I (LS_) 1.5 dCi | 2006-04 - 2013-10 | 48 | 65 | 1461 |
SANDERO/STEPWAY
2010 - 2013
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SANDERO/STEPWAY I (BS_) 1.6 | 2010-11 - 2013-07 | 62 | 1598 |
Alternatives
€476.66
dispatch in 28 business days