Premium quality
Specifications
| Operating Mode | Hydraulic |
| Left-/right-hand drive vehicles | for left-hand drive vehicles |
| Vehicle Equipment | for vehicles with power steering |
| Vehicle Equipment | for vehicles with servotronic steering |
| Connector Shape | round |
| Overall Length | 1065 mm |
| Number of mounting bores | 3 |
| Distance of mounting bores | 510 mm |
| Stroke | 170 mm |
| Input shaft connector type | untoothed |
| Input shaft height | 34 mm |
| Axle Joint Thread Size | M14x1,5 |
| Observe technical data |
Shipping Details
| Weight | 9.214 Kg |
| Weight Volumetric | 46.07 Kg |
| Customs Code | 870894 |
| Country of Origin | Czech Republic |
€1220.96
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €230.51
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
AUDI
Cross-Reference Numbers
AUDI
4B1 422 052 B
4B1 422 052 R
4B1 422 052 RX
4B1 422 053
4B1 422 053 X
4B1 422 065 H
4B1 422 065 N
4B1 422 069 B
BOSCH
CARDONE
26G40467
DA SILVA
DA0398
DA2105
DELCO REMY
DRI
ELSTOCK
ERA Benelux
SR23138
LENCO
SGA104L
LIZARTE
01.05.3065
01.05.3075
SEAT
4B1 422 052 B
4B1 422 065 H
4B1 422 065 N
4B1 422 069 B
SKODA
4B1 422 052 B
4B1 422 065 H
4B1 422 065 N
4B1 422 069 B
SPIDAN
TRISCAN
851029429
Test_Bosch
7852.993.265
7852.993.763
VW
4B1 422 052 B
4B1 422 065 H
4B1 422 065 N
4B1 422 069 B
ZF Parts
Fit Vehicles
AUDI
54 vehicles
A6
1997 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 | 1997-02 - 2005-01 | 115 | 156 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 | 2001-08 - 2005-01 | 125 | 170 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI quattro | 1997-07 - 2005-01 | 110 | 150 | 2496 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.7 T quattro | 1997-12 - 2005-01 | 169 | 230 | 2671 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 | 1997-12 - 2005-01 | 121 | 165 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8 quattro | 1997-12 - 2005-01 | 142 | 193 | 2771 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 quattro | 1997-02 - 2005-01 | 120 | 163 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 | 1998-07 - 2005-01 | 100 | 136 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 | 1997-02 - 2005-01 | 120 | 163 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 quattro | 2001-08 - 2005-01 | 125 | 170 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 quattro | 1998-08 - 1999-07 | 115 | 156 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI | 2001-08 - 2005-01 | 114 | 155 | 2496 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.7 T quattro | 2001-08 - 2005-01 | 184 | 250 | 2671 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8 | 1997-10 - 2000-05 | 132 | 180 | 2771 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8 | 1999-07 - 2005-01 | 140 | 190 | 2771 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8 quattro | 1999-07 - 2001-05 | 140 | 190 | 2771 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 3.0 | 2001-08 - 2005-01 | 162 | 220 | 2976 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 3.0 quattro | 2001-08 - 2005-01 | 162 | 220 | 2976 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 4.2 quattro | 1998-11 - 2005-01 | 220 | 299 | 4172 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 | 1998-07 - 2005-01 | 100 | 136 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 | 1997-12 - 2005-01 | 115 | 156 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 | 2001-08 - 2005-01 | 125 | 170 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 | 1997-12 - 2005-01 | 120 | 163 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 quattro | 2001-08 - 2005-01 | 125 | 170 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 quattro | 1997-12 - 2005-01 | 120 | 163 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 quattro | 1998-08 - 2001-05 | 115 | 156 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI | 2001-08 - 2005-01 | 114 | 155 | 2496 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI | 2002-07 - 2005-01 | 120 | 163 | 2496 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.7 T quattro | 2001-08 - 2005-01 | 184 | 250 | 2671 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8 | 1997-12 - 2000-05 | 132 | 180 | 2771 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8 | 1999-07 - 2005-01 | 140 | 190 | 2771 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.0 | 2001-08 - 2005-01 | 162 | 220 | 2976 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.0 quattro | 2001-08 - 2005-01 | 162 | 220 | 2976 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 4.2 quattro | 1998-11 - 2005-01 | 220 | 299 | 4172 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.7 T | 1999-02 - 2005-01 | 169 | 230 | 2671 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI | 1997-12 - 2005-01 | 110 | 150 | 2496 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 | 1997-02 - 2005-01 | 121 | 165 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 quattro | 1997-02 - 2005-01 | 121 | 165 | 2393 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI | 1997-07 - 2005-01 | 110 | 150 | 2496 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI | 2002-07 - 2005-01 | 120 | 163 | 2496 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8 | 1997-02 - 2005-01 | 142 | 193 | 2771 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8 quattro | 1997-02 - 2005-01 | 142 | 193 | 2771 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 quattro | 1997-12 - 2005-01 | 121 | 165 | 2393 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI quattro | 1997-12 - 2005-01 | 110 | 150 | 2496 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.7 T | 1999-02 - 2005-01 | 169 | 230 | 2671 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.7 T quattro | 1997-12 - 2005-01 | 169 | 230 | 2671 | |
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8 | 1997-12 - 2005-01 | 142 | 193 | 2771 | |
| A6 C5 (4B2, 4B4) 3.0 | 2001-06 - 2005-01 | 160 | 2976 | ||
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.0 | 2001-06 - 2005-01 | 160 | 2976 | ||
| A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.0 quattro | 2001-06 - 2005-01 | 160 | 2976 |
ALLROAD
2000 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ALLROAD C5 (4BH) 2.5 TDI quattro | 2000-05 - 2005-08 | 132 | 180 | 2496 | |
| ALLROAD C5 (4BH) 2.5 TDI quattro | 2003-05 - 2005-08 | 120 | 163 | 2496 | |
| ALLROAD C5 (4BH) 2.7 T quattro | 2000-05 - 2005-08 | 184 | 250 | 2671 | |
| ALLROAD C5 (4BH) 4.2 V8 quattro | 2002-07 - 2005-08 | 220 | 299 | 4163 |
Alternatives
€1 103.14
dispatch in 28 business days
€296.03
dispatch in 28 business days
€360.16
dispatch in 28 business days
€402.23
dispatch in 28 business days