Premium quality
No longer deliverable by the manufacturer
Specifications
| Left-/right-hand drive vehicles | for left-hand drive vehicles |
| Cone Size | 11.9 mm |
| Cone Pitch | 1:6 |
| External Thread | M10x1,25 mm |
| Internal Thread | M12x1,25 mm |
| Left-/right-hand drive vehicles | for right-hand drive vehicles |
Shipping Details
| Weight | 0.425 Kg |
| Customs Code | 870894 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
DAIHATSU
Cross-Reference Numbers
555
BENDIX
040433B
040784B
040786B
CTR
CED-6R
DAIHATSU
45046-87780
45046-87781
45046-87782
45046-87782-000
45046-87783
45046-87783-000
45046-87784
45046-87784-000
45046-97204
45046-97204-000
FIRST LINE
FTR4475
HERTH+BUSS JAKOPARTS
LEMFÖRDER
15177
183 000 020 848
MEYLE
39160200012
MONROE
MOOG
NK
PEX
1202128
QUINTON HAZELL
QR2801S
RUVILLE
SIDEM
73431
SPIDAN
44468
TALOSA
4200600
TOYOTA
45046-97204
TRISCAN
Fit Vehicles
DAIHATSU
22 vehicles
APPLAUSE
1989 - 2000
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| APPLAUSE I Hatchback (A101, A111) 1.6 16V (A101) | 1989-06 - 1997-07 | 66 | 90 | 1590 | |
| APPLAUSE I Hatchback (A101, A111) 1.6 16V 4WD (A111) | 1989-06 - 1997-07 | 77 | 105 | 1590 | |
| APPLAUSE I Hatchback (A101, A111) 1.6 16V (A101) | 1989-06 - 1997-07 | 77 | 105 | 1590 | |
| APPLAUSE II Hatchback (A101) 1.6 16V (A101) | 1997-07 - 2000-05 | 73 | 99 | 1590 |
CHARADE
1987 - 2001
YRV
2001 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| YRV (M2) 1.3 (M201) | 2001-02 - ... | 64 | 87 | 1298 |
Alternatives
€9.06
Dispatch on next business day
€11.46
Dispatch on next business day
€9.45
dispatch in 28 business days