Not deliverable
Dimensions and size
| Length 1 | 501 | mm |
| Length 2 | 542 | mm |
Specifications
| External Toothing wheel side | 30 |
| External Toothing differential side | 27 |
| Seal Ring Diameter | 64.9 mm |
| Wheel-sided joint diameter | 89 mm |
| Transmission-sided joint diameter | 94 mm |
Shipping Details
| Weight | 7.149 Kg |
| Customs Code | 870899 |
| Country of Origin | Germany |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
242 330 01 00
246 330 12 01
246 330 18 01
246 330 29 00
246 330 30 01
246 330 31 00
246 330 88 00
246 330 90 00
246 330 94 00
246 330 98 00
2463301601
A 242 330 01 00
A 246 330 12 01
A 246 330 18 01
A 246 330 29 00
A 246 330 30 01
A 246 330 31 00
A 246 330 88 00
A 246 330 90 00
A 246 330 92 00
A 246 330 94 00
A 246 330 98 00
Cross-Reference Numbers
GSP
HART
482 506
LÖBRO
MERCEDES-BENZ
242 330 01 00
246 330 12 01
246 330 18 01
246 330 29 00
246 330 30 01
246 330 31 00
246 330 88 00
246 330 90 00
246 330 94 00
246 330 98 00
2463301601
A 242 330 01 00
A 246 330 12 01
A 246 330 18 01
A 246 330 29 00
A 246 330 30 01
A 246 330 31 00
A 246 330 88 00
A 246 330 90 00
A 246 330 92 00
A 246 330 94 00
A 246 330 98 00
SPIDAN
TrakMotive
30-1698
VAICO
30-4320
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
71 vehicles
A-CLASS
2012 - 2018
B-CLASS
2011 - 2018
CLA
2013 - 2019
GLA-CLASS
2013 - 2019
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GLA-CLASS (X156) GLA 220 d 4-matic (156.905) | 2015-07 - 2019-12 | 130 | 177 | 2143 | |
| GLA-CLASS (X156) GLA 220 CDI 4-matic (156.905) | 2013-12 - 2019-12 | 125 | 170 | 2143 | |
| GLA-CLASS (X156) GLA 200 CDI 4-matic (156.902) | 2013-12 - 2019-05 | 100 | 136 | 2143 | |
| GLA-CLASS (X156) GLA 180 (156.942) | 2015-02 - 2019-12 | 90 | 122 | 1595 | |
| GLA-CLASS (X156) GLA 200 CDI / d (156.908) | 2013-12 - 2019-12 | 100 | 136 | 2143 |
Alternatives
€254.64
Dispatch on next business day
€102.76
Dispatch on next business day
€217.08
dispatch in 2 business days