Specifications
| remanufactured spare part | REMAN |
| Exchange Part without deposit | |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 90 A |
| Fastening Type | Three-point mounting |
| Position/Degree | L/R 0 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Number of ribs | 6 |
| Belt Pulley Ø | 55 mm |
| Clamp | B+ / B- |
| Weight | 6.02 kg |
Shipping Details
| Weight | 6.965 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | China |
€168.50
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
RENAULT
Cross-Reference Numbers
AS-PL
ATL Autotechnik
L 39 980
L 64 580
L 64 585
L39980
L64580
L64585
AUTOELECTRO
AEA9133
BOSCH
0 986 037 311
986037311
BV PSH
575.032.090.000
575.032.090.505
575032090000
575032090505
CASCO
CAL15164AS
CEVAM
4902
OL4902
DA SILVA
016454
016462
16454
16462
MAQ0254
DRI
EAI
56132
56250
ERA
210564A
210564R
FARCOM
119365
HELLA
LUCAS
RENAULT
7700811399
7701499599
VALEO
A14N171
Fit Vehicles
RENAULT
36 vehicles
19
1988 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 19 I (B/C53_) 1.7 (B/C53B) | 1988-09 - 1992-04 | 54 | 73 | 1721 | |
| 19 I (B/C53_) 1.7 (B/C53C) | 1988-09 - 1992-04 | 66 | 90 | 1721 | |
| 19 I Cabriolet (D53_) 1.7 | 1991-07 - 1992-04 | 70 | 95 | 1721 | |
| 19 I Chamade (L53_) 1.7 (L533) | 1988-09 - 1992-12 | 68 | 92 | 1721 | |
| 19 I Chamade (L53_) 1.7 (L53B) | 1989-10 - 1992-04 | 54 | 73 | 1721 | |
| 19 I Chamade (L53_) 1.7 (L53F) | 1988-08 - 1992-12 | 79 | 107 | 1721 | |
| 19 II (B/C53_) 1.7 (B/C53B) | 1992-04 - 1995-12 | 54 | 73 | 1721 | |
| 19 II (B/C53_) 1.7 (B/C53C) | 1992-04 - 1995-12 | 66 | 90 | 1721 | |
| 19 II (B/C53_) 1.8 (B/C53Y) | 1992-04 - 1995-12 | 65 | 88 | 1794 | |
| 19 II Cabriolet (D53_, 853_) 1.7 (D53C) | 1992-04 - 1993-09 | 66 | 90 | 1721 | |
| 19 II Cabriolet (D53_, 853_) 1.8 16V (D53D) | 1992-04 - 1996-06 | 99 | 135 | 1764 | |
| 19 II Cabriolet (D53_, 853_) 1.8 (D53V, 853F, D53C) | 1994-07 - 1996-06 | 79 | 107 | 1794 | |
| 19 II Cabriolet (D53_, 853_) 1.8 (D53Y) | 1992-04 - 1996-06 | 65 | 88 | 1794 | |
| 19 II Chamade (L53_) 1.8 | 1992-05 - 1995-11 | 79 | 107 | 1794 | |
| 19 II Chamade (L53_) 1.8 (453A/F) | 1992-04 - 1995-12 | 66 | 90 | 1794 | |
| 19 II Chamade (L53_) 1.8 (L538) | 1992-04 - 1994-05 | 81 | 110 | 1794 | |
| 19 II Chamade (L53_) 1.8 (L53V, L538) | 1994-05 - 1995-12 | 79 | 107 | 1794 | |
| 19 II Chamade (L53_) 1.8 (L53Y) | 1992-04 - 1995-12 | 65 | 88 | 1794 | |
| 19 II (B/C53_) 1.8 (B/C538) | 1992-04 - 1994-05 | 81 | 110 | 1794 | |
| 19 II Chamade (L53_) 1.7 (L533) | 1993-01 - 1995-08 | 68 | 92 | 1721 | |
| 19 II Chamade (L53_) 1.7 (L53C) | 1992-04 - 1995-12 | 66 | 90 | 1721 | |
| 19 I Cabriolet (D53_) 1.7 | 1991-07 - 1992-04 | 55 | 1721 | ||
| 19 I (B/C53_) 1.7 | 1989-06 - 1992-04 | 79 | 1721 | ||
| 19 I Chamade (L53_) 1.7 | 1990-09 - 1992-04 | 69 | 1721 | ||
| 19 II Cabriolet (D53_, 853_) 1.8 16V (D53D) | 1992-05 - 1994-04 | 101 | 1764 | ||
| 19 I (B/C53_) 1.7 | 1988-09 - 1992-04 | 68 | 1721 | ||
| 19 II (B/C53_) 1.8 (5/353A) | 1992-04 - 1995-12 | 66 | 90 | 1794 | |
| 19 II (B/C53_) 1.8 (5/353F, B/C538) | 1994-05 - 1995-12 | 79 | 107 | 1794 |
21
1986 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 (B48_) 1.7 (B48E) | 1989-09 - 1994-06 | 66 | 90 | 1721 | |
| 21 Estate (K48_) 1.7 (K48E) | 1989-10 - 1993-12 | 66 | 90 | 1721 | |
| 21 Estate (K48_) 1.7 (K/S482) | 1986-10 - 1988-12 | 65 | 88 | 1721 | |
| 21 Saloon (L48_) 1.7 (L482) | 1986-03 - 1993-03 | 65 | 88 | 1721 | |
| 21 Saloon (L48_) 1.7 (L48E) | 1989-09 - 1994-02 | 66 | 90 | 1721 | |
| 21 Estate Van (S48_) 1.7 | 1986-06 - 1995-04 | 65 | 1721 | ||
| 21 (B48_) 1.7 | 1989-07 - 1993-05 | 65 | 1721 |
CLIO
1991 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.7 (B/C574) | 1991-01 - 1993-12 | 68 | 1721 |
Alternatives
€190.82
dispatch in 28 business days
€90.80
dispatch in 28 business days