Specifications
| Exchange Part | |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 80 A |
| Fastening Type | Double Pivot Lever |
| Position/Degree | L 60 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Pulleys | with V-ribbed belt pulley |
| Number of ribs | 1 |
| Belt Pulley Ø | 67 mm |
| Clamp | B+ / D+ |
| Weight | 6.11 kg |
Shipping Details
| Weight | 6.059 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | China |
€251.04
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €34.73
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
3F QUALITY
ALTF052
PRAF052
AD KÜHNER
30263RI
30263RIM
ALANKO
10441688
AS-PL
ATL Autotechnik
L 33 140
L 33 150
L 33 710
L 35 890
L33140
L33150
L33710
L35890
AUTOELECTRO
AEA7118
BOM-Prestolite
20100718
BOSCH
0 120 469 583
0 120 469 584
0 120 469 588
0 120 469 589
0 120 469 944
0 120 469 945
0 986 033 140
120469945
986033140
BV PSH
555.009.080.010
555009080010
BorgWarner (3K)
555.009.080
555009080
CEVAM
4342
DA SILVA
016625
16625
DELCO REMY
933140
DRI
225105802
EAI
55778
EDR
DRA3140
EUROTEC
12033140
FARCOM
118155
FRIESEN
9033140
HC-Cargo
111149
HELLA
HERTH+BUSS ELPARTS
HOLGER CRISTIANSEN
CA263IR
LUCAS
MERCEDES-BENZ
0061547302
0081547602
008154760280
61547302
81547602
8154760280
A0061547302
A0081547602
A008154760280
RIDEX
4G0711
4G0711R
STARDAX
TRUCKTEC AUTOMOTIVE
02.17.051
217051
VEMO
WAI
14783N
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
42 vehicles
G-CLASS
1989 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| G-CLASS (W463) 300 GE (463.227, 463.228) | 1990-06 - 1997-08 | 128 | 174 | 2960 | |
| G-CLASS (W463) 300 GE (463.227, 463.228) | 1989-09 - 1993-08 | 125 | 170 | 2960 |
S-CLASS
1979 - 1991
SL
1978 - 1989
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SL Coupe (C107) 380 SLC (107.025) | 1980-07 - 1981-08 | 160 | 218 | 3818 | |
| SL Coupe (C107) 450 SLC 5.0 (107.026) | 1978-06 - 1980-02 | 177 | 241 | 4973 | |
| SL (R107) 380 SL (107.045) | 1980-09 - 1981-08 | 160 | 218 | 3818 | |
| SL (R107) 380 SL (107.045) | 1980-09 - 1985-08 | 150 | 204 | 3839 | |
| SL (R107) 420 SL (107.047) | 1986-01 - 1989-08 | 160 | 218 | 4196 | |
| SL (R107) 500 SL (107.046) | 1980-05 - 1985-12 | 170 | 231 | 4973 | |
| SL (R107) 500 SL (107.046) | 1980-05 - 1981-12 | 177 | 241 | 4973 | |
| SL (R107) 500 SL (107.046) | 1986-01 - 1989-08 | 180 | 245 | 4973 |
PUCH
1 vehicles
G-MODELL
1989 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| G-MODELL (W463) 300 GE (463.227, 463.228) | 1989-06 - 1993-08 | 125 | 170 | 2960 |
Alternatives
€160.86
Dispatch on next business day
€103.55
dispatch in 2 business days