No longer deliverable by the manufacturer
Specifications
| New part without deposit | |
| Voltage | 14 V |
| Alternator Charging Current | 70 A |
| Position/Degree | L/R 0 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Number of ribs | 4 |
| Belt Pulley Ø | 55 mm |
| Weight | 5.56 kg |
Shipping Details
| Weight | 5.525 Kg |
| Customs Code | 851150 |
| Country of Origin | Poland |
No longer available
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
3F QUALITY
ALTF245
ALTW938
PRAF245
PRAW938
AD KÜHNER
40877RI
AS-PL
A5036
A5364S
ASHIKA
002-M944
2M944
ATL Autotechnik
L 40 540
L40540
BOM-Prestolite
20110413
BORG & BECK
BBA2679
BOSCH
BV PSH
145.523.070.375
145.524.070.130
145.524.070.415
145523070375
145524070130
145524070415
Bosch UP Test
F042A03045
CEVAM
9173
DA SILVA
030456
030988
30456
30988
DELCO REMY
933176
DRI
ERA
EUROTEC
12060119
FRIESEN
9051334
9060308
HC-Cargo
111237
JAPANPARTS
JAPKO
KIA
0K201-18-300
0K201-18-300A
0K201-18-300B
0K241-18300
K20118300
K20118300A
K20118300B
K24118300
LUCAS
MAGNETI MARELLI
600000165730
MAZDA
B66S-18-300C
B66S-18-300D
B66S18300
B66S18300C
B66S18300D
NIPPARTS
J5110308
QUINTON HAZELL
QRA2876
REMY
DRA3176
WAI
13523N
Fit Vehicles
KIA
8 vehicles
SEPHIA
1993 - 1997
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SEPHIA (FA) 1.5 i | 1996-02 - 1997-10 | 59 | 80 | 1498 | |
| SEPHIA (FA) 1.6 i | 1995-01 - 1997-10 | 59 | 80 | 1598 | |
| SEPHIA Saloon (FA) 1.5 i | 1996-02 - 1997-10 | 59 | 80 | 1498 | |
| SEPHIA Saloon (FA) 1.6 i | 1993-09 - 1997-10 | 59 | 80 | 1598 |
SHUMA
1996 - 2004
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SHUMA II (FB) 1.8 | 2003-04 - 2004-08 | 84 | 114 | 1793 | |
| SHUMA Saloon (FB) 1.5 | 1996-03 - 1998-12 | 59 | 80 | 1498 | |
| SHUMA Saloon (FB) 1.5 i 16V (AFB222) | 1997-10 - 2001-10 | 65 | 88 | 1498 | |
| SHUMA I (FB) 1.5 i 16V (AFB242) | 1997-10 - 2001-03 | 65 | 88 | 1498 |
MAZDA
2 vehicles
XEDOS
1992 - 1999
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| XEDOS 6 (CA) 1.6 16V | 1994-04 - 1999-10 | 79 | 107 | 1597 | |
| XEDOS 6 (CA) 1.6 16V | 1992-01 - 1994-03 | 83 | 113 | 1597 |
Alternatives
€107.99
Dispatch on next business day
€209.78
dispatch in 4 business days
€148.80
dispatch in 28 business days
€140.78
dispatch in 28 business days