Rear Axle
Dimensions and size
| Width | 46 | mm |
Specifications
| Mounting Type | not pre-mounted |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with wheel brake cylinder |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Inner brake drum diameter | 200 mm |
| Piston Diameter | 19 mm |
| Weight | 2.38 kg |
Shipping Details
| Weight | 2.38 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | India |
€53.18
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
Fit Vehicles
OPEL
26 vehicles
ASTRA
1998 - 2005
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ASTRA G Estate (T98) 1.2 16V (F35) | 1998-02 - 2000-09 | 48 | 65 | 1199 | |
| ASTRA G Estate (T98) 1.2 16V (F35) | 2000-09 - 2004-07 | 55 | 75 | 1199 | |
| ASTRA G Hatchback (T98) 1.2 16V (F08, F48) | 1998-02 - 2000-09 | 48 | 65 | 1199 | |
| ASTRA G Hatchback (T98) 1.2 16V (F08, F48) | 2000-09 - 2005-01 | 55 | 75 | 1199 |
VECTRA
1988 - 1995
VAUXHALL
7 vehicles
CAVALIER
1988 - 1995
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAVALIER Mk III Hatchback (J89) 1.6 i | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 | |
| CAVALIER Mk III Hatchback (J89) 1.8 | 1988-09 - 1990-10 | 66 | 90 | 1796 | |
| CAVALIER Mk III Hatchback (J89) 1.8 i Cat | 1990-03 - 1995-11 | 66 | 90 | 1796 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.4 S | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1389 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.6 i | 1988-09 - 1995-11 | 55 | 75 | 1598 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.8 | 1988-09 - 1995-08 | 66 | 90 | 1796 | |
| CAVALIER Mk III Saloon (J89) 1.8 i Cat | 1990-03 - 1995-11 | 66 | 90 | 1796 |
Alternatives
TRW ® BK1624
Brake Shoe Set
No longer deliverable by the manufacturer
Product has been replaced by:
GSK1624