Rear Axle
Dimensions and size
| Width | 29 | mm |
Specifications
| Mounting Type | Pre-assembled |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with wheel brake cylinder |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Inner brake drum diameter | 200 mm |
| Piston Diameter | 19 mm |
| Weight | 2.46 kg |
Shipping Details
| Weight | 2.46 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | France |
€58.30
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
ATE
03.0520-1019.3
3052010193
FERODO
METELLI
51-0081
510081
TRUSTING
6118
6231
TRW
Fit Vehicles
OPEL
60 vehicles
ASTRA
1991 - 2001
CORSA
1993 - 2009
TIGRA
1994 - 2000
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| TIGRA (S93) 1.4 16V (F07) | 1994-07 - 2000-12 | 66 | 90 | 1389 | |
| TIGRA (S93) 1.4 16V (F07) | 1997-08 - 2000-12 | 63 | 1389 | ||
| TIGRA (S93) 1.6 16V (F07) | 1997-08 - 1998-08 | 74 | 1598 | ||
| TIGRA (S93) 1.6 16V (F07) | 1994-07 - 1998-08 | 78 | 106 | 1598 |
VAUXHALL
1 vehicles
CORSA
2003 - 2006
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CORSA Mk II (C) (X01) 1.4 Twinport (F08, F68) | 2003-06 - 2006-10 | 66 | 1364 |
Alternatives
€63.46
Dispatch on next business day
€46.27
dispatch in 2 business days
€45.20
dispatch in 2 business days
€100.29
dispatch in 28 business days
€57.18
dispatch in 28 business days