Rear Axle
Dimensions and size
| Width | 63 | mm |
Specifications
| Mounting Type | Pre-assembled |
| Supplementary Article/Supplementary Info | with wheel brake cylinder |
| Fitting Position | Rear Axle |
| Inner brake drum diameter | 280 mm |
| Brake System | BENDIX |
| Piston Diameter | 23.8 mm |
| Weight | 6.96 kg |
| Trade Numbers | K214 |
Shipping Details
| Weight | 6.96 Kg |
| Customs Code | 870830 |
| Country of Origin | France |
€255.12
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
OPEL
RENAULT
VAUXHALL
Cross-Reference Numbers
ATE
03.0520-1323.3
3052013233
BENDIX
381369B
BOSCH
0 204 114 103
204114103
FEBI BILSTEIN
FERODO
FTE
LPR
LUCAS ELECTRICAL
5310733
METELLI
51-0301
510301
OPEL
4501145
RAICAM
7450RP
RENAULT
7701205289
ROULUNDS RUBBER
685555
TRUSTING
6337
6356
TRW
VAUXHALL
9161445
fri.tech.
16337
Fit Vehicles
OPEL
30 vehicles
MOVANO
1998 - ...
RENAULT
6 vehicles
MASTER
1998 - 2001
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MASTER II Van (FD) 2.5 D (FD0A, FD0E, FD2E, FD3E) | 1998-07 - 2001-01 | 59 | 80 | 2499 | |
| MASTER II Van (FD) 2.8 dTI (FD0C, FD0F, FD2B, FD2F, FD3C, FD3F) | 1998-07 - 2001-10 | 84 | 114 | 2799 | |
| MASTER II Bus (JD) 2.5 D (JD1A, JD0E, JD0A, JD1E) | 1998-07 - 2001-01 | 59 | 80 | 2499 | |
| MASTER II Bus (JD) 2.8 dTI (JD0B, JD0F, JD1B, JD1F) | 1998-07 - 2001-10 | 84 | 114 | 2799 | |
| MASTER II Platform/Chassis (ED/HD/UD) 2.5 D | 1998-07 - 2001-01 | 59 | 80 | 2499 | |
| MASTER II Platform/Chassis (ED/HD/UD) 2.8 dTI | 1998-07 - 2001-10 | 84 | 114 | 2799 |
Alternatives
€129.56
Dispatch on next business day
€72.08
Dispatch on next business day
€89.79
dispatch in 28 business days
€214.68
dispatch in 28 business days