Specifications
| Exchange Part | |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 2.2 kW |
| Number of Teeth | 14 |
| Number of Holes | 2 |
| Number of threaded holes | 2 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Position/Degree | L 0 |
| Clamp | NO |
| Weight | 4.2 kg |
Shipping Details
| Weight | 4.338 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | France |
€228.19
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €33.27
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
BMW
Cross-Reference Numbers
AD KÜHNER
256123
256123V
AS-PL
AUTOELECTRO
AEX1369
BMW
12 41 8 588 898
12 41 8 588 902
12418588898
12418588902
8 588 898
8 588 902
8588898
8588902
BOSCH
BV PSH
210.571.142.000
210.571.142.500
210571142000
210571142500
CASCO
CST15310GS
CEVAM
9844
OL9844
DA SILVA
041407
41407
DELCO REMY
911247
DRI
EAI
12441
EUROTEC
11090440
FARCOM
109371
LUCAS
LRS04193
NK
4715982
REMY
DRS1247
VALEO
438343
RSW22A11
WAI
31095N
Fit Vehicles
BMW
27 vehicles
1
2015 - 2019
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 (F20) 116 d | 2015-03 - 2019-06 | 85 | 116 | 1496 |
5
2016 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 5 (G30, F90) 520 d | 2016-09 - 2023-06 | 140 | 190 | 1995 | |
| 5 Touring (G31) 520 d | 2017-03 - ... | 140 | 190 | 1995 | |
| 5 Touring (G31) 520 d xDrive | 2017-07 - ... | 140 | 190 | 1995 | |
| 5 Touring (G31) 525 d | 2017-07 - 2019-06 | 170 | 231 | 1995 | |
| 5 Touring Van (G31) 520 d xDrive | 2017-07 - 2019-11 | 140 | 1995 | ||
| 5 (G30, F90) 520 d | 2016-09 - 2023-06 | 120 | 163 | 1995 | |
| 5 (G30, F90) 520 d xDrive | 2016-09 - 2023-06 | 140 | 190 | 1995 | |
| 5 (G30, F90) 520 d xDrive | 2016-09 - 2023-06 | 120 | 163 | 1995 | |
| 5 (G30, F90) 525 d | 2017-07 - 2019-06 | 170 | 231 | 1995 | |
| 5 Touring (G31) 520 d xDrive | 2017-07 - ... | 120 | 1995 | ||
| 5 Touring Van (G31) 520 d | 2017-03 - 2019-11 | 140 | 1995 |
6
2018 - 2020
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 6 Gran Turismo (G32) 620 d | 2018-07 - 2020-06 | 140 | 1995 | ||
| 6 Gran Turismo (G32) 620 d | 2018-07 - 2020-06 | 120 | 1995 |
7
2016 - 2019
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 (G11, G12) 725 d, Ld | 2016-07 - 2019-02 | 170 | 231 | 1995 |
X3
2017 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| X3 (G01, F97, G08) sDrive 18 d | 2018-04 - 2020-06 | 110 | 1995 | ||
| X3 (G01, F97, G08) sDrive 18 d | 2018-04 - 2020-06 | 100 | 1995 | ||
| X3 (G01, F97, G08) xDrive 25 d | 2018-04 - ... | 155 | 1995 | ||
| X3 (G01, F97, G08) xDrive 25 d | 2018-04 - ... | 170 | 1995 | ||
| X3 (G01, F97, G08) xDrive 20 d | 2017-08 - 2020-03 | 140 | 190 | 1995 | |
| X3 (G01, F97, G08) xDrive 20 d | 2017-08 - 2020-03 | 120 | 163 | 1995 | |
| X3 Van (G01) sDrive 18 d | 2018-04 - ... | 110 | 1995 | ||
| X3 Van (G01) xDrive 20 d | 2017-08 - ... | 140 | 1995 |
X4
2018 - ...
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| X4 (G02, F98) xDrive 20 d | 2018-04 - 2020-03 | 120 | 1995 | ||
| X4 (G02, F98) xDrive 25 d | 2018-04 - ... | 155 | 1995 | ||
| X4 (G02, F98) xDrive 20 d | 2018-04 - 2020-03 | 140 | 1995 | ||
| X4 (G02, F98) xDrive 25 d | 2018-04 - ... | 170 | 1995 |
Alternatives
€141.01
Dispatch on next business day
€125.70
Dispatch on next business day
€125.61
dispatch in 2 business days
€241.56
dispatch in 28 business days
€209.21
dispatch in 28 business days