Specifications
| Exchange Part | |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 10 |
| Number of Holes | 3 |
| Number of threaded holes | 3 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Position/Degree | L 42 |
| Clamp | NO |
| Weight | 3.76 kg |
Shipping Details
| Weight | 3.76 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | Poland |
€221.05
- Price Includes VAT 0%
- Includes core price €17.78
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
FORD
Cross-Reference Numbers
AD KÜHNER
10357
10357R
ATL Autotechnik
A 15 150
A15150
BOSCH
0 001 108 004
0 001 108 033
0 001 108 087
0 001 108 140
0 986 015 150
1108004
1108033
1108087
1108140
986015150
F 042 002 039
F042002039
BV PSH
590.512.103.340
590512103340
DA SILVA
020468
20468
DRI
319020102
319173102
EAI
11661
EUROTEC
11015150
FARCOM
103296
FORD
1008826
5016232
5021193
5021194
5022860
5023717
5027106
5027176
6190023
6816673
82AB11000BA
86AB-11000-EA
86AB11000EA
91AB-11000-AA
91AB-11000-AB
91AB11000AA
91AB11000AB
91AX-11000-AB
91AX11000AB
R82AB11000BA
FRIESEN
8015150
HC-Cargo
111750
HELLA
MAGNETI MARELLI
Fit Vehicles
FORD
88 vehicles
ESCORT
1980 - 2000
ORION
1983 - 1993
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ORION I (AFD) 1.3 | 1983-07 - 1986-03 | 51 | 69 | 1296 | |
| ORION I (AFD) 1.6 | 1983-07 - 1986-03 | 58 | 79 | 1597 | |
| ORION III (GAL) 1.6 i 16V | 1992-07 - 1993-12 | 66 | 90 | 1597 | |
| ORION III (GAL) 1.8 i 16V | 1992-02 - 1993-12 | 77 | 105 | 1796 | |
| ORION III (GAL) 1.8 i 16V | 1992-01 - 1993-12 | 96 | 130 | 1796 | |
| ORION II (AFF) 1.6 | 1985-12 - 1990-07 | 66 | 90 | 1597 | |
| ORION II (AFF) 1.6 i Cat | 1986-03 - 1990-07 | 66 | 90 | 1597 | |
| ORION I (AFD) 1.6 i | 1983-07 - 1986-03 | 77 | 105 | 1597 | |
| ORION II (AFF) 1.4 | 1985-12 - 1990-07 | 55 | 75 | 1392 | |
| ORION II (AFF) 1.4 Cat | 1987-02 - 1990-07 | 54 | 73 | 1392 | |
| ORION II (AFF) 1.6 i | 1986-03 - 1990-07 | 77 | 105 | 1597 |
SCORPIO
1988 - 1994
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SCORPIO I Turnier (GGE) 2.0 i | 1991-09 - 1994-09 | 85 | 115 | 1998 | |
| SCORPIO I Turnier (GGE) 2.0 i | 1991-09 - 1994-09 | 88 | 120 | 1998 | |
| SCORPIO I (GAE, GGE) 2.0 | 1988-11 - 1992-10 | 80 | 1998 | ||
| SCORPIO I Saloon (GGE) 2.0 | 1989-06 - 1993-03 | 80 | 1998 | ||
| SCORPIO I Saloon (GGE) 2.0 i | 1992-02 - 1994-09 | 85 | 115 | 1998 | |
| SCORPIO I (GAE, GGE) 2.0 i | 1992-02 - 1994-09 | 85 | 115 | 1998 | |
| SCORPIO I (GAE, GGE) 2.0 i | 1989-05 - 1994-09 | 88 | 120 | 1998 | |
| SCORPIO I Saloon (GGE) 2.0 i | 1989-05 - 1994-09 | 88 | 120 | 1998 |
SIERRA
1987 - 1990
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 RS Cosworth | 1987-01 - 1990-12 | 150 | 204 | 1993 |
Alternatives
€134.68
dispatch in 28 business days
€133.19
dispatch in 28 business days