Specifications
| Fuel Type | Petrol |
| Pressure from | 0.1 bar |
| Pressure to | 4.6 bar |
| Operating voltage | 12 V |
| Fuel Supply | Fit together with the fuel pump |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | 70 °C |
| for OE number | A 204 470 13 94 |
| Always compare old and new part | in particular OE No. |
Shipping Details
| Weight | 1.37 Kg |
| Weight Volumetric | 4.11 Kg |
| Customs Code | 841330 |
| Country of Origin | Germany |
€112.89
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 2 business days
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
MERCEDES-BENZ
Cross-Reference Numbers
ASTEMO-HITACHI
133448
133567
2503448
BBT
EFP414
BOSCH
CONTINENTAL/VDO
DELPHI
FG1108-12B1
FG1108-17B1
ERA
775615
775615A
FEBI BILSTEIN
225722
HELLA
HERTH+BUSS ELPARTS
HOFFER
7507526
7507526E
INTERMOTOR
39462
EFP812
FP5571
LFP533
LUCAS
FDB5539
MAGNETI MARELLI
519700000229
GA2273
MEAT & DORIA
77526
77526E
MERCEDES-BENZ
204 470 13 94
A 204 470 13 94
MESSMER
775615
METZGER AUTOTEILE
PATRON
PFP467
PIERBURG
SIDAT
72883
72883A2
TOPRAN
TRUCKTEC AUTOMOTIVE
VEMO
30-09-0084
Fit Vehicles
MERCEDES-BENZ
75 vehicles
C-CLASS
2007 - ...
E-CLASS
2009 - 2016
GLK-CLASS
2008 - 2015
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GLK-CLASS (X204) 280 4-matic (204.981) | 2008-06 - 2009-06 | 170 | 231 | 2996 | |
| GLK-CLASS (X204) 300 4-matic (204.981) | 2009-07 - 2015-12 | 170 | 231 | 2996 | |
| GLK-CLASS (X204) 350 (204.956) | 2009-04 - 2015-06 | 200 | 272 | 3498 | |
| GLK-CLASS (X204) 350 4-matic (204.987) | 2008-06 - 2011-04 | 200 | 272 | 3498 | |
| GLK-CLASS (X204) 350 4-matic (204.988) | 2008-06 - 2015-06 | 225 | 306 | 3498 |
Alternatives
€115.70
Dispatch on next business day
€141.29
Dispatch on next business day
€88.21
Dispatch on next business day
€103.26
Dispatch on next business day
€123.26
Dispatch on next business day