VEMO V10-12-79514 Starter
V10-12-79514 - Starter
Specifications
New part without deposit
for OE number 02Z 911 024 Q
Voltage 12 V
Number of Teeth 13
Rated Power 1.1 kW
Number of bores 3
Rotation Direction Anticlockwise rotation
Flange Diameter 79 mm
Number of threaded holes 0
New Part
Number of mounting bores 3
Starter Type Floating pinion
Pinion Rest Position 52.1 mm