| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 530 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 8946512540 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 103 g |
| Gross Weight | 136 g |
| Weight | 0.151 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
€57.24
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GRAN MOVE (G3) 1.6 GX | 1998-06 - 2002-07 | 67 | 1589 | ||
| GRAN MOVE (G3) 1.6 16V (G301) | 1998-05 - ... | 67 | 91 | 1589 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| GS (_S16_) 300 (JZS160_, JZS160R) | 1997-08 - 2000-10 | 163 | 222 | 2997 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| IS SportCross (_E1_) 200 (GXE10_, GXE10R) | 2002-10 - 2005-10 | 114 | 155 | 1988 | |
| IS I (_E1_) 200 (GXE10) | 1999-04 - 2005-07 | 114 | 155 | 1988 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CAMRY (_V2_) 2.2 (SXV20_, SXV20) | 1996-08 - 2001-11 | 96 | 131 | 2164 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CELICA Coupe (_T20_) 1.8 i 16V (AT200) | 1993-11 - 1999-11 | 85 | 116 | 1762 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CHASER (_X10_) 2.5 (JZX100_, JZX100) | 1996-10 - 2001-05 | 147 | 2491 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| COROLLA Liftback (_E11_) 1.6 (ZZE112_, ZZE112R) | 2000-02 - 2002-01 | 81 | 110 | 1598 | |
| COROLLA Compact (_E11_) 1.6 (ZZE112_, ZZE112R) | 1999-10 - 2001-10 | 81 | 110 | 1598 | |
| COROLLA (_E11_) 1.6 16V (ZZE112_, ZZE112R) | 1999-08 - 2001-12 | 81 | 110 | 1598 | |
| COROLLA Estate (_E11_) 1.6 16V (ZZE112_, ZZE112R) | 2000-02 - 2001-10 | 81 | 110 | 1598 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| CRESTA V Saloon (_X10_) 2.5 VVTi (JZX100) | 1996-10 - 2001-09 | 147 | 2491 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MR2 II (SW2_) 2.0 16V (SW20_, SW20R) | 1989-12 - 1999-07 | 129 | 175 | 1998 | |
| MR2 II (SW2_) 2.0 16V (SW20_, SW20R) | 1989-12 - 2000-05 | 125 | 170 | 1998 | |
| MR2 II (SW2_) 2.0 16V (SW20_, SW20R) | 1989-12 - 1999-09 | 115 | 156 | 1998 |
Alternatives
€29.71
Dispatch on next business day
€40.82
Dispatch on next business day
€31.40
Dispatch on next business day
€27.63
Dispatch on next business day
€46.88
Dispatch on next business day
€25.94
Dispatch on next business day
€36.71
Dispatch on next business day
€25.97
Dispatch on next business day
€32.06
Dispatch on next business day
€80.89
Dispatch on next business day
€38.86
Dispatch on next business day
€43.19
Dispatch on next business day
€29.69
Dispatch on next business day
€32.17
Dispatch on next business day
€33.50
dispatch in 2 business days
€34.08
dispatch in 2 business days
€55.71
dispatch in 2 business days
€44.15
dispatch in 2 business days
€48.85
dispatch in 28 business days
€33.96
dispatch in 28 business days
€31.99
dispatch in 28 business days
€50.14
dispatch in 28 business days
€49.37
dispatch in 28 business days
€57.07
dispatch in 28 business days
€15.83
dispatch in 28 business days
€37.54
dispatch in 28 business days