| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Planar probe |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 200 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | 8946560230 |
| Quality | DENSO |
| Weight | 80 g |
| Gross Weight | 113 g |
| Weight | 0.132 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 4.0 (GRJ120, GRJ125, GRJ121) | 2002-12 - 2010-12 | 183 | 249 | 3956 | |
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 4.0 (GRJ120, GRJ125) | 2002-09 - 2010-08 | 179 | 3956 | ||
| LAND CRUISER PRADO (_J12_) 4.0 V6 VVT-i (GRJ125) | 2003-01 - 2009-07 | 207 | 3956 |
Alternatives
€31.04
Dispatch on next business day
€36.71
Dispatch on next business day
€53.00
Dispatch on next business day
€51.44
Dispatch on next business day
€46.19
Dispatch on next business day
€82.31
Dispatch on next business day
€71.40
Dispatch on next business day
€27.69
Dispatch on next business day
€35.63
Dispatch on next business day
€30.19
Dispatch on next business day
€25.94
Dispatch on next business day
€25.20
Dispatch on next business day
€25.97
Dispatch on next business day
€46.19
Dispatch on next business day
€38.86
Dispatch on next business day
€20.40
Dispatch on next business day
€33.36
dispatch in 2 business days
€34.05
dispatch in 2 business days
€46.19
dispatch in 2 business days
€32.17
dispatch in 2 business days
€34.39
dispatch in 28 business days
BOSCH ® 0 258 986 618
Lambda Sensor
Product has been replaced by:
0 258 986 606€16.39
dispatch in 28 business days