| Oxygen Sensor | Heated |
| Oxygen Sensor | Finger probe |
| Oxygen Sensor | Thread pre-greased |
| Oxygen Sensor | Lambda Sensor |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Cable Length | 670 mm |
| Number of pins | 4 |
| Manufacturer Restriction | DENSO |
| for OE number | BPE818861A |
| Quality | DENSO |
| Weight | 108 g |
| Gross Weight | 141 g |
| Weight | 0.133 Kg |
| Customs Code | 902710 |
| Country of Origin | Japan |
€55.45
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Fit Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 323 S V (BA) 1.8 16V (BA11) | 1994-08 - 1998-09 | 84 | 114 | 1840 | |
| 323 F V (BA) 1.8 16V (BA8P) | 1994-08 - 1998-09 | 84 | 114 | 1840 | |
| 323 C V (BA) 1.8 16V (BA8P) | 1994-08 - 1998-09 | 84 | 114 | 1840 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MX-3 (EC) 1.8 i V6 (ECPSA) | 1994-01 - 1997-10 | 95 | 129 | 1845 | |
| MX-3 (EC) 1.8 i V6 | 1996-01 - 1997-10 | 99 | 1845 | ||
| MX-3 (EC) 1.8 i V6 (ECPSA) | 1992-01 - 1994-01 | 98 | 133 | 1845 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| MX-5 I (NA) 1.8 (NA8C) | 1993-09 - 1997-12 | 96 | 1839 | ||
| MX-5 I (NA) 1.6 (NA6C) | 1990-05 - 1994-01 | 85 | 115 | 1597 | |
| MX-5 I (NA) 1.6 (NA6C) | 1995-01 - 1998-04 | 66 | 90 | 1598 | |
| MX-5 I (NA) 1.8 (NA8C) | 1993-01 - 1998-04 | 96 | 130 | 1840 |
Alternatives
€29.71
Dispatch on next business day
€71.40
Dispatch on next business day
€30.19
Dispatch on next business day
€36.71
Dispatch on next business day
€42.25
Dispatch on next business day
€35.63
Dispatch on next business day
€25.94
Dispatch on next business day
€25.97
Dispatch on next business day
€38.86
Dispatch on next business day
€34.39
Dispatch on next business day
€23.90
Dispatch on next business day
€25.20
Dispatch on next business day
€32.17
Dispatch on next business day
€17.88
Dispatch on next business day
€38.50
dispatch in 2 business days
€35.93
dispatch in 2 business days
€39.70
dispatch in 28 business days
€48.85
dispatch in 28 business days
€15.83
dispatch in 28 business days
€30.57
dispatch in 28 business days
€23.11
dispatch in 28 business days
€36.79
dispatch in 28 business days
€52.98
dispatch in 28 business days
€32.68
dispatch in 28 business days