Specifications
| Core Length | 600 mm |
| Core Depth | 42 mm |
| Core Width | 304 mm |
| Radiator type | Mechanically jointed cooling fins |
Shipping Details
| Weight | 4.176 Kg |
| Weight Volumetric | 12.528 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | Italy |
€35.17
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 28 business days
- Check shipping rates
Inform Me About Availability
Shipping rates
Reference Numbers
Fit Vehicles
AUDI
25 vehicles
80
1986 - ...
90
1987 - 1991
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| 90 B3 (893, 894, 8A2) 1.6 TD | 1987-04 - 1991-09 | 59 | 80 | 1588 |
COUPE
1989 - 1996
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| COUPE B3 (89, 8B3) 1.8 | 1989-08 - 1991-07 | 82 | 112 | 1781 | |
| COUPE B3 (89, 8B3) 2.0 | 1990-03 - 1990-07 | 82 | 112 | 1984 | |
| COUPE B3 (89, 8B3) 2.0 | 1989-05 - 1990-03 | 83 | 113 | 1984 | |
| COUPE B3 (89, 8B3) 2.0 | 1989-05 - 1996-12 | 85 | 115 | 1984 |
Alternatives
€36.43
Dispatch on next business day
€33.59
Dispatch on next business day
€34.90
dispatch in 28 business days