Specifications
| Core Width | 215 mm |
| Core Length | 190 mm |
| Core Depth | 62 mm |
| Inlet Diameter | 53 mm |
| Outlet Diameter | 53 mm |
| Cooling Type | Air cooled |
| Material | Aluminium |
| Weight | 2.7 kg |
Shipping Details
| Weight | 2.63 Kg |
| Weight Volumetric | 10.52 Kg |
| Customs Code | 870891 |
| Country of Origin | China |
€75.59
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch in 2 business days
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
AUDI
AUDI (FAW)
SEAT
Cross-Reference Numbers
AKG
00857940000
47850420000
857940000
AKS DASIS
047027N
47027N
487230N
ARD
AUDI8080O
AUDI8085O
AUDI
8E0145805L
8E0145805N
AUDI (FAW)
8E0145805L
8E0145805N
AVA Clever Choice
AI4186
AI4369
AIA4186
AIA4369
BEHR SERVICE
8ML 376 783-581
8ML 376 899-061
8ML376783581
8ML376899061
FRIGAIR
0710.3036
0710.3037
7103036
7103037
GERI
912940
913081
JDEUS
RA8010200
RA8010220
MAGNETI MARELLI
MAHLE
NISSENS
NPS
DIT02002
DIT02003
SEAT
8E0145805N
SERCK-MARSTON
6034186
TRUCKTEC AUTOMOTIVE
07.40.078
740078
VAN WEZEL
03004186
3004186
VEMO
Fit Vehicles
AUDI
17 vehicles
A4
2000 - 2009
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| A4 B6 Avant (8E5) 1.8 T quattro | 2002-07 - 2004-12 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 1.8 T | 2004-11 - 2008-06 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B7 Avant (8ED) 1.8 T quattro | 2004-11 - 2008-06 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B6 Convertible (8H7) 1.8 T | 2002-07 - 2005-12 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B6 Convertible (8H7) 1.8 T quattro | 2003-05 - 2005-12 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B7 (8EC) 1.8 T | 2004-11 - 2008-06 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B7 (8EC) 1.8 T quattro | 2004-11 - 2008-06 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B6 (8E2) 1.8 T | 2002-07 - 2004-12 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B6 (8E2) 1.8 T quattro | 2000-11 - 2002-07 | 110 | 150 | 1781 | |
| A4 B6 (8E2) 1.8 T quattro | 2002-07 - 2004-12 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B7 Convertible (8HE) 1.8 T | 2006-01 - 2009-03 | 120 | 1781 | ||
| A4 B6 Avant (8E5) 1.8 T | 2001-09 - 2002-07 | 110 | 150 | 1781 | |
| A4 B6 Avant (8E5) 1.8 T | 2002-07 - 2004-12 | 120 | 163 | 1781 | |
| A4 B6 Avant (8E5) 1.8 T quattro | 2001-09 - 2002-07 | 110 | 150 | 1781 | |
| A4 B6 (8E2) 1.8 T | 2001-07 - 2004-12 | 125 | 1781 | ||
| A4 B6 (8E2) 1.8 T quattro | 2001-07 - 2004-12 | 125 | 1781 | ||
| A4 B6 Avant (8E5) 1.8 T quattro | 2001-09 - 2004-12 | 125 | 1781 |
SEAT
2 vehicles
EXEO
2008 - 2010
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| EXEO (3R2) 1.8 T | 2008-12 - 2010-05 | 110 | 150 | 1781 | |
| EXEO ST (3R5) 1.8 T | 2009-06 - 2010-05 | 110 | 150 | 1781 |
Alternatives
€88.26
Dispatch on next business day
€69.54
Dispatch on next business day
€63.49
Dispatch on next business day
€74.97
Dispatch on next business day
€84.27
Dispatch on next business day