Specifications
| New part without deposit | |
| Vehicle Equipment | for vehicles with start-stop function |
| Voltage | 12 V |
| Rated Power | 1.4 kW |
| Number of Teeth | 11 |
| Number of Holes | 2 |
| Number of threaded holes | 1 |
| Rotation Direction | Clockwise rotation |
| Position/Degree | 66 |
| Flange Diameter | 66 mm |
| Weight | 3.15 kg |
Shipping Details
| Weight | 2.854 Kg |
| Customs Code | 851140 |
| Country of Origin | China |
€265.89
- Price Includes VAT 0%
- Dispatch on next business day
- Check shipping rates
- Easy returns
Shipping rates
Reference Numbers
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
AD KÜHNER
256599
256599B
AS-PL
AUDI
06L911021
06L911021X
6L911021
6L911021X
AUDI (FAW)
06L911021
6L911021
AUTOELECTRO
AEY4034
BOSCH
0 001 172 402
0 001 172 403
0 986 027 500
1 986 S01 341
1986S01341
986027500
F 00E 100 668
F00E100668
BV PSH
300.934.112.010
300.934.112.210
300.934.112.280
300.934.112.346
300934112010
300934112210
300934112280
300934112346
CASCO
CST10A18GS
CEVAM
3729
OL3729
DA SILVA
041413
41413
DENSO
DRI
EAI
12507
ERA
221195A
EUROTEC
11090359
FARCOM
108509
HC-Cargo
116872
LUCAS
LRS04034
QUINTON HAZELL
QRS2702
SIDAT
S12BH0929
STARDAX
VW (SVW)
06L911021
6L911021
WAI
16428N
31089N
Fit Vehicles
AUDI
55 vehicles
A4
2015 - ...
A5
2016 - ...
Q5
2016 - 2020
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| Q5 (FYB, FYG) 2.0 TFSI quattro | 2017-01 - 2020-11 | 183 | 249 | 1984 | |
| Q5 (FYB, FYG) 2.0 TFSI quattro | 2016-06 - 2020-11 | 185 | 252 | 1984 |
Alternatives
€162.49
Dispatch on next business day
€105.00
Dispatch on next business day
€187.94
Dispatch on next business day
€149.69
Dispatch on next business day
€127.61
Dispatch on next business day